Technika mindfulness v každodenním pracovním životě

Technika mindfulness v každodenním pracovním životě

Umět se soustředit na přítomný okamžik je v práci neocenitelné. Technika mindfulness prokazatelně snižuje stres, zatímco zlepšuje soustředění a schopnost se rozhodovat. Abyste ji úspěšně aplikovali v praxi, nemusíte každý den meditovat na úkor produktivity. Mindfulness je především o vnímání přítomné chvíle a vědomém provozování jakékoliv činnosti. 

Připravte se na pracovní den 

Pokud máte problém s tím, že vám během práce myšlenky utíkají na všechny strany, před začátkem pracovního dne věnujte několik minut tomu, abyste se začali soustředit. V průběhu dne provádějte jednoduché mindfulness cvičení. Pohodlně se posaďte a ruce si položte na stehna. Několikrát se zhluboka a pomalu nadechněte a vydechněte, a přitom vnímejte svůj dech. 

Snažte se vyhýbat multitaskingu. Dává nám sice pocit vyšší produktivity, opak je ale pravdou. Během něj totiž myšlení přeskakuje z jedné věci na druhou, v důsledku čehož se z mozku vytrácí informace a ve výsledku dokončíme obě činnosti pomaleji, než kdybychom je dělali zvlášť. Jestli se tohoto zlozvyku nemůžete zbavit, veďte si deník, kde si budete zaznamenávat své úkoly a čas, kdy se jim budete věnovat. 

Nenechte se rozptylovat 

Máte ve zvyku několikrát denně kontrolovat e-maily? Tím se odtrháváte od skutečné práce a úkolů s vyšší prioritou. Pokud je to možné, vypněte si upozornění na nové e-maily a svou schránku otevřete jen tehdy, když máte čas se na zprávy plně koncentrovat. Pokud cítíte, že vás práce zaplavuje, udělejte si malou přestávku. Můžete si nastavit budík, který vám každou hodinu připomene, že je čas na chvíli vypnout. 

Tak jako je soustředění se na přítomnost důležité v práci, je důležité i v osobním životě. Proto se na konci pracovního dne snažte odpoutat od stresu a pracovních povinností. Cestou z práce vypněte telefon, hudbu nebo jiné věci, které vás mohou rozptylovat, a soustřeďte se jen na to, co je okolo vás. Nechte myšlenky volně plynout, ale nedovolte si přemýšlet o práci.