Způsoby, jak se dostat na akciový trh

Způsoby, jak se dostat na akciový trh

Nejednomu člověku pod polštářem nebo v keramickém prasátku sídlícím hned vedle televize na skříni leží nějaká hotovost – nějaké naspořené úspory, které jenom čekají, až se někam investují. A jelikož tuzemsko aktuálně sžírá vysoká inflace, už včera bylo pozdě do něčeho investovat. Pokud se však nyní rozhodnete pro tento krok, lepší nyní než zítra. Možností, jak se kupříkladu dostat na akciový trh je celá spousta.  

Samozřejmě nemusíte investovat jenom do akcií, ale obecně platí, že kde je vysoké riziko, tam jsou také vysoké zisky. A taky platí známé české pořekadlo, že kdo se bojí, nesmí do lesa. Jen se tedy během investování informujte a zajímejte o aktuální dění. Být v obraze je totiž ve světě akcií jedna z nepostradatelností. 

Reinvestiční dividendové programy (DRIPS) 

Reinvestiční dividendové programy existují již dlouhou dobu, ale těší se novému nárůstu popularity mezi začínajícími a málo zkušenými investory. Za připojení k DRIP je obvykle účtován malý poplatek, ale poté jsou všechny vaše nákupy bez provize. 

 Když jeden z vašich podílů vyplatí dividendu, částka se automaticky reinvestuje do portfolia ve formě zlomkové akcie. Pokud váš DRIP nenabízí frakce, pak jsou peníze jednoduše drženy na vašem účtu, dokud částka není dostatečná k nákupu další celé akcie. DRIP jsou efektivní způsob, jak mohou majitelé účtů zvýšit sílu svých dividend tím, že peníze vkládají přímo zpět do portfolia. 

Investiční fondy nabízené zaměstnavatelem 

Pokud máte to štěstí, že pracujete pro společnost uvedené na burze, je možné koupit stanovený počet akcií za snížené ceny ve stanoveném časovém plánu. Mnoho společností umožňuje pracovníkům kupovat například pět akcií každý měsíc za mírně nižší než tržní hodnotu. Většina těchto programů navržených zaměstnavatelem zakazuje kupujícím prodávat po určitou dobu, například po dobu šesti měsíců nebo jednoho roku.