Bankovní a nebankovní půjčky. Jaké jsou zásadní rozdíly?

Bankovní a nebankovní půjčky. Jaké jsou zásadní rozdíly?

V současné době jsou půjčky stále populárnější. Lidé si půjčují na různé věci jako jsou automobily, spotřebiče dokonce i na dovolené nebo před Vánocemi. O tom, na co je nebo není vhodné si peníze půjčovat se dnes bavit nebudeme, zajímají nás především základní dva druhy půjček. Půjčku lze vyřídit v bance, nebo u nebankovní společnosti poskytující úvěry. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a pro koho jsou vhodné? 

Bankovní půjčky 

Bankovní půjčku vám poskytne pouze bankovní investice s licencí od České národní banky. Banky mají několik produktů, díky kterým můžete peníze získat. Jsou jimi například spotřebitelské úvěry, kontokorent nebo kreditní karty. Výhodou bankovních půjček jsou poměrně nízké úroky a dobré podmínky. Pro zapůjčení větších částek je proto lepší využít bankovní instituce. Nevýhodou bývá o něco delší čekání při poskytnutí.  

Banky také půjčují peníze pouze bonitním klientům. Může se vám tedy stát, že bude vaše žádost zamítnuta. Některé banky také při větších částkách zjišťují, na co si finance půjčujete, i když v současnosti jsou trendem spíše úvěry „na cokoliv“. 

Nebankovní půjčky  

Nebankovní půjčky mají docela špatnou pověst, zejména pro vyšší úroky a mnohem horší podmínky oproti bankovním půjčkám. Nebankovní půjčky poskytují soukromé instituce, které taktéž musí mít licenci od České národní banky. Je lepší si před vyřízením úvěru ověřit, zda poskytovatel licencí opravdu disponuje.  

Výhodou nebankovních půjček je, že poskytují takzvané mikropůjčky, které klienti využívají například na nákup spotřebičů nebo před výplatou. Tyto společnosti vyřídí úvěr poměrně rychle, protože nemají takové nároky na bonitu, jako banky. Je tedy větší šance, že klientovi bude půjčka nevýhodou bývá větší úrok, kratší doba splatnosti a nemožnost pojištění úvěru. Také je nutné si ověřovat věrohodnost některých méně známých společností.