Žebříček nejbohatších Čechů se příliš nezměnil. Kdo zbohatl a čí majetek se zmenšil?

Žebříček nejbohatších Čechů se příliš nezměnil. Kdo zbohatl a čí majetek se zmenšil?

Časopis Forbes stejně jako v uplynulých letech i letos přišel s žebříčkem nejbohatších Čechů. Co je klíčové zjištění, tak to, že se žebříček těch nejbohatších spoluobčanů příliš nezměnil. Jen tedy výše jmění jednotlivých účastníků žebříčku se trochu změnila. Zatímco někdo zbohatl o několik miliard, jinému se jeho jmění o několik miliard snížilo. Podívejme se proto na hlavní změny žebříčku, který přišel přesně po roce od toho, co Forbes vydal vloni.  

Kellner zchudl, Babiš zbohatl 

Žebříčku nejbohatších Čechů vládne stále ještě neporažený Petr Kellner, který je majitelem společnosti Home Credit. Bohužel koronavirová krize se celosvětově podepsala právě na jeho bankovním impériu, proto se jeho zchudnutí nemůžeme divit. Celkově přišel o víc jak padesát miliard korun, ovšem stále je jediný z žebříčku, který má ve svém portfoliu majetek za skoro 300 miliard korun.  

Na druhém místě se drží Radovan Vítek, majitel společnosti CPI Property Group. Jeho realitní obor mu však oproti minulému roku vynesl, a to rovnou deset miliard korun. Podobně dobře je na tom i třetí účastník žebříčku, který se octl na třetí příčce – Daniel Křetínský. Jeho podnikání spadá do oblasti “energetika a průmysl” a aktuálně činí jeho majetek skoro osmdesát miliard korun.  

Kdo si však také polepšil, tak je jeden z nejsledovanějších a zároveň také nejvíce nenáviděných lidí u nás – Andrej Babiš. Premiér podnikající v chemii, potravinářství, zemědělství a také v médiích si za poslední roky přišel na další čtyři miliardy. Díky jeho hlavní firmě Agrofert je však ve střetu zájmů, tudíž je otázkou, jak to s jeho jměním bude dál.  

Obory jsou různě odolné vůči krizi 

Pokud byste nahlédli do celého žebříčku nejbohatších Čechů, zjistili byste, jak odolné jsou jaké obory vůči krizi. Ne každé na první pohled stabilní odvětví se těší velkému zisku. A samozřejmě ne každé odvětví, kterého se měla údajně krize dotknout nejvíce, je v červených číslech.