Rezervy jako záchrana nejednoho podnikání. Máte je vytvořeny?

Rezervy jako záchrana nejednoho podnikání. Máte je vytvořeny?

V České republice podnikání nespočetně mnoho osob. Zatímco některé vlastní velkou společnost, jiní jsou osobami samostatně výdělečně činnými, které se snaží zajistit si hlavně dostatek práce. V obou případech však mluvíme o podnikatelích, kteří by měli mít vytvořenou nějakou rezervu. Protože každému podnikateli se rezerva může hodit – především v současné situaci, kdy stojí nejeden obor podnikání.  

Díky vypuknutí koronavirové pandemie se ukázalo, kolik podnikatelů má a kolik nemá vytvořenou rezervu. Zatímco někteří rezervu vytvořenou měli a hravě pár měsíců přežili, jiní rezervu vytvořenou neměli a během prvních dnů koronavirové pandemie zkrátka opustili svůj obor podnikání. Aby se to nestalo i vám, je načase vytvořit si rezervu, která bude záchranou vašeho podnikání. Pokud tedy bude dostatečná.  

Jenže jak si rezervu vytvořit? 

Pokud patříte k podnikatelům, možná si pokládáte otázku, jak si tedy rezervu vytvořit. Zejména jestliže jste si rezervu v minulosti vytvořit neuměli, je pro vás odpověď klíčovou. Podle odborníků je důležité začít si odkládat peníze stranou. Nezáleží pak už na tom, jestli se budou peníze odkládat na běžný účet, spořící účet nebo na jiný typ bankovního účtu. Je však opravdu důležité, abyste měli ke svým úsporám okamžitě přístup. Protože kdyby došlo k podobné situaci jako letos v březnu, potřebujete mít nějakou záchranu, která vás udrží nějakou dobu nad vodou. Úspory musí být v pohotovosti, nesmí být vázány podmínkami bank.  

Odkládejte takovou sumu, která vás neohrozí v existenci 

Dle odborníků je ryze na podnikatelích, pro jak vysokou sumu se rozhodnou. Ať už budete odkládat deset nebo patnáct tisíc měsíčně, důležité je, aby vás tato suma neohrozila v existenci. Vždy odkládejte takovou sumu, kterou “nepotřebujete”, respektive která je navíc, se kterou nepočítáte nebo kterou byste jen drželi či utratili za hlouposti.