Zajímavá fakta ze světa podnikání

Zajímavá fakta ze světa podnikání

Podnikání je svět, který není určen každému. Ne všichni lidé mají tendenci úspěšně podnikat, nemají na to zkrátka dostatek vlastností. Mnozí lidé si neuvědomují, že k úspěšnému podnikání je třeba být hlavně vytrvalý, žádný velký podnik nevzroste přes noc. Stejně tak je třeba si uvědomit, že podnikání není procházka růžovým sadem, ale že je to velice náročná cesta, kterou absolvují jenom ti nejvíce vytrvalí.  

Aby však pro mnohé bylo podnikání trochu otevřenější a aby svět podnikání nebyl takovou záhadou, prozraďme si několik zajímavostí, které se s podnikáním pojí a které s ním souvisí.  

Kolik lidí vlastní živnostenské oprávnění na území České republiky? 

Přemýšlíte nad tím, že zažádáte o živnostenské oprávnění? Možná by vás zajímalo, k jak velké a k jak početné skupině se zkrátka přidáte. A my pro vás takovou odpověď máme! Statistiky odhalily, že zhruba každý pátý Čech má živnostenské oprávnění. Nejedná se tedy o nic výjimečného, pokud se rozhodnete vydat na cestu podnikání. Ale pozor – máme na mysli opravdu jen fyzické osoby, tedy osoby samostatně výdělečné činné, nikoli velké byznysy.  

Podnikají více muži nebo ženy? 

I když se ženy v posledních letech do podnikání doslova hrnou a mají jeden úspěch za druhým, je pravdou, že podnikají více pánové než dámy. Nedávné statistiky však prozrazují, že žen stále přibývá v podnikatelském světě, že stále více žen si zřizuje živnostenské oprávnění. Aktuálně vlastní živnostenské oprávnění zhruba třetina žen.  

Co je důvodem vzniku živnostenského listu? 

Také se nabízí otázka, co vlastně stojí za požádáním o živnostenský list, co je důvodem toho, že lidé začínají podnikat. Pravdou je, že za vznikem podnikání stojí primárně touha se osamostatnit, touha realizovat nějaký zajímavý nápad. Navíc podnikání neomezuje tak, jak klasické zaměstnání, je to také možnost dělat to, co má člověk rád a co ho naplňuje a baví.