Žádný dráb při práci

Žádný „dráb“ při práci

Žádný dráb při práci

Žádný dráb při práci

Co se vlastně pod tímto titulem skrývá?

Je to vcelku prosté, pokud si uvědomíte, že podnikání je určitá svoboda práce.

Proč?

Protože, podnikající živnostník je šéf sám sobě a chtě nebo nechtě, tím získává určitou svobodu. O tom, zda je to výhodné, se můžete dovědět v jiných článcích.

Pakliže jste se ale rozhodli pro podnikání a máte vlastní firmu, už to je úspěch. Jste-li natolik šikovným šéfem, že máte pod sebou několik zaměstnanců, je vhodné si promyslet, jak jim být tím nejlepším nadřízeným a to hned z několika pohledů.

 • Reklama – není tajemstvím, že ústní reklama, je snad nejrychlejší propagací ze všech. Větička „jedna paní povídala“, opravdu funguje dokonale, a to mnohdy i v negativním světle. Proto byste se o své zaměstnance měli pořádně starat. Přeci jen spokojený zaměstnanec bude vždy o svém zaměstnání vyprávět v tom nejlepším světle.
 • Tým – mít kolem sebe spolehlivý tým, kterému můžete důvěřovat má také hned několik výhod. Například, nemůžete umět všechno a právě proto je výhodné spolupracovat s lidmi, kteří jsou specialisti ve svém oboru. Dalším neméně důležitým argumentem, proč spolupracovat s ostatními je, že den má stále jen 24 hodin a vy vše sami stihnout prostě nemůžete. A také stres, bohužel uzavírky projektů se neprodlužují, ba naopak zkracují se závratnou rychlostí, ale když část břemene přesunete na své kolegy, budete pracovat všichni efektivněji.
 • Výplaty – Ano, finance jsou vždy velmi závažným tématem mezi zaměstnanci. Opět platí: „spokojený zaměstnanec, je dobrý zaměstnanec“. Máte-li ve svém týmu odborníky a snaživé lidi, kteří ze sebe vydávají jen to nejlepší, je třeba jejich práci, snahu a další vlastnosti řádně ocenit. Pokud člověk pracuje pro někoho, kdo jeho kvality umí ocenit a rád to udělá, pak máte vyhráno na 100%. Získáte tím na stálo velmi výkonného člověka, který vás nikdy nenechá ve štychu.
 • Pracovní doba – Málo kdo to ví a málo kdo tento způsob praktikuje, ale chození do práce by neměla být nikdy otrava. To platí pro šéfa stejně tak i pro jeho podřízené. Pracovní doba typu v 6:00 píchnout příchod, o pauze rychlý oběd a ve 14:30 píchnout odchod a ani o minutu dříve, je také nesmysl. Pokud vložíte důvěru do svých zaměstnanců, bude se vám lépe dýchat na pracovišti a neuslyšíte věčné: „Pozor, už jde šéf!“.

Pro poslední čtvrtý bod je nejlépe zvolit něco jako „volná pracovní doba“. Pokud víte, že vaši podřízení jsou opravdu zodpovědní, pak není třeba určovat, na kolik hodin přesně musejí stát v práci v pozoru a kdy smí odejít.

Návrh strategie:

 • jsi-li výkonný a efektivní, klidně si přispi
 • potřebuješ k doktorovi, klidně běž
 • cítíš se nemocný, klidně si pro dnešek dělej „homeoffice“
 • potřebuješ odejít dřív, není problém, za předpokladu, že stihneš, co máš
 • splníš-li si své pracovní povinnosti, klidně si brouzdej na internetu
 • můžeme jako dobří kolegové zajít na společný oběd
 • jsem sice tvůj nadřízený, ale nevidím problém proč nebýt přátelé

Ano, nebýt pro své zaměstnance drábem ale přítelem, kolegou, partnerem a člověkem, na kterého se můžou spolehnout a obrátit. Člověka, který dělá něco jako otce rodiny, kterému můžou věřit a u kterého ví, že ocení jejich kvality.