duchod podnikani

V důchodu můžete podnikat bez omezení, ale jak je to s vyplácením penze?

Podnikáte a máte v úmyslu neopouštět výdělečnou činnost ani v době, kdy už byste mohli uplatnit nárok na starobní důchod? Možná se vám budou hodit informace na téma, jak to vlastně se starobním důchodem a výdělečnou činností je, jakými pravidly se řídí.

Můžete si vydělat, kolik chcete

Pokud vlastníte nějakou firmu a zdraví vám slouží, určitě nemáte chuť s podnikáním praštit jen proto, že už máte nárok na důchod. Pokud se cítíte dobře, můžete samozřejmě podnikat dál bez omezení. Rozhodně je ale dobré zjistit si, zda máte dostatečnou dobu sociálního pojištění, aby vám nárok na důchod vůbec vznikl. Není problém tuto informaci sehnat u České správy sociálního zabezpečení. Navíc, pokud jste celý život podnikali a řádně platili důchodové pojištění, neměl by v tomto ohledu být žádný problém.

Pobíráte důchod i podnikáte

Když pobíráte starobní důchod a zároveň podnikáte, neexistuje pro vás samozřejmě žádná horní hranice výdělku. V případě, že starobní důchod pobíráte a zároveň také vyděláváte podnikáním, dál se účastníte systému důchodového pojištění. Za každých 360 kalendářních dní, po které se na systému podílíte, získáte zvýšení výměry důchodu o 0,4 % jeho základu. Ovšem platí to jenom pro výdělečnou činnost, která nastala po 1. lednu 2010. Také je třeba se o toto zvýšení přihlásit, nespadne vám do klína samo. Jestliže budete podnikat a pobírat polovinu důchodu, zvýší se výměra důchodu o 1,5 % vždy za 180 kalendářních dnů.

Výměr se vám navyšuje

Můžete se ale třeba rozhodnout i k tomu, že si důchod nenecháte vyplácet. Dál se budete pohybovat ve víru podnikání. Stále budete vydělávat a tím pádem se i touto svojí činností podílet na důchodovém pojištění. V takovém případě se výměra vašeho důchodu bude zvyšovat vždy o 1,5 % jeho výpočtového základu, a to za každých 90 kalendářních dnů, kdy budete vydělávat. Pokud takovou volbu praktikujete několik let, může vám zvýšení výměry důchodu přinést nějakou částku. Sice z ní samozřejmě nezbohatnete, ale hodí se.