Oslavy republiky

Republika slaví! Co nejlepšího jsme vyrobili či měli?

Rok 2018 byl skutečně velice očekávaný. Samozřejmě každý nový rok je velice očekávaný, protože je to nový začátek, je to nový start, nová etapa našeho života. Jenže tento rok byl přece jenom o něco více očekávaný než jakýkoliv předtím. Je to z toho důvodu, že letos slaví naše republika 100. výročí od založení samostatného československého státu. A za tu dobu jsme měli skutečně mnoho lidí, kterými jsme se mohli chlubit, za sto let jsme vynalezli mnoho věcí, které se staly doslova nesmrtelnými. Pojďme si tyto věci či lidi připomenout. Tímto si taky připomeňme, že naše republika je skutečně právoplatně srdcem Evropy a že se zapsala do dějin světa!

Samozřejmě takových vymožeností a lidí, kterými se můžeme chlubit, bylo a je mnohem více, ale vybrali jsme vám skutečně jenom to nejzásadnější a nejzajímavější, na co je třeba vzpomínat či co je třeba mít na paměti, čím se můžeme kochat.

Václav Havel

Naším klenotem byl rozhodně pan Václav Havel. Ne každý člověk ho obdivuje, někdo ho dokonce kritizuje, ale ať už se řadíte do jakékoliv skupiny, je třeba uznat, že se zasloužil o blaho naší země. Slova, která pronesl a která se snažil během svého působení na prezidentské židli realizovat, se přenášejí až do nynějška. Škoda, že se na heslo, které vyznával, a sice heslo „Pravda a láska vítězí“, dnes tak zapomíná.

Tatra 77

Co se týče vynálezů, o které jsme se zasloužili, tak je třeba zmínit naprosto fantastický vůz – Tatru 77. Jedná se o první sériově vyráběný automobil na světě, který měl aerodynamickou karoserii. Maximálně ujela 150 kilometrů za hodinu, ovšem i s tímto číslem se stala symbolem účelné a funkční krásy. Během čtyř let se tohoto vozu vyrobilo tehdy 255 kusů, a to v jedné kopřivnické fabrice.

Tatra 77 je však jedna z těch nejlepších věcí, jakou jsme kdy dali světu. Světu se ukazovala zejména v letech 1928-1938.