podnikání jako investice

Podnikání v podobě investice do kávy? A proč ne?

V poslední době se řada lidí zajímá hlavně o investování. Je to sice běh na dlouhou trať, ale vidina znásobení jejich peněz je žene dopředu a motivuje je k tomu, aby vydrželi. Pokud zvažujete, že začnete dlouhodobě investovat, nikoliv krátkodobě obchodovat, tak se možná ohlížíte po něčem, do čeho se dá perfektně investovat, kde zkrátka dojde k poměrně velkému znásobení. Mnoho lidí se soustřeďuje na podílové fondy, ale co takhle investovat třeba do kávy?

Do komodit se dnes investuje velice hojně. Jednu chvilku byla populární ropa, ale jelikož putuje ke konečné spotřebě, její hodnota se snižuje. Samozřejmě je to tak i u dalších komodit, kterými jsou třeba bavlna, dále kakao, dřevo, obilí, ale taky káva. Jedinou výjimkou v komoditách, která není, jak všechny ostatní, je zlato, které není určeno ke konečné spotřebě.

Pokud je tedy káva komodita, která je ke konečně spotřebě určena, tudíž se snižuje její hodnota, tak proč si ji lidé tak hojně vybírají k investování? Je snad v něčem zvláštní? Přináší velký či pravidelný zisk?

Není investování jako investování

Všichni lidé mají pod pojmem „investování“ zafixováno hlavně to, že někam pravidelně odvádíte své peníze a po čase vám přijde zisk, který je tedy jakýmsi zvýhodněním. Jenže investovat se může taky i zcela jinak. Existuje celá řada investičních nástrojů, které můžete využít.

Například u kávy. Jestliže nechcete, aby vám poštou chodila domů čerstvá káva, tak stačí použít takzvané futures kontrakty. Obchodování se řídí dobou expirace. Kontrakt, který je váš, je vždy prodán před samotným dnem dodání, nemusíte tedy počítat náklady, které souvisejí s uskladněním kávy.

Riziko či bezpečí?

Obchodovat a vřítit se do tohoto světa pomocí futures kontraktů je poměrně nebezpečné, proto ho nevolí tolik lidí. Nikdy totiž nevíte, jaká bude úroda, jestli bude velké sucho nebo naopak budou obrovské, nepřestávající deště. Můžete investovat vždy jinak, což potom výrazně prohlubuje zisk nebo možnou ztrátu.