Zájem o předčasné důchody

Je nebo není o předčasné důchody zájem?

V současné době se na internetu hodně dočtete o důchodech. Aktuálně se ukázalo, že každý Čech by měl mít na důchod naspořený v průměru milion, aby i v důchodu uspokojil všechny své potřeby. Kromě toho se ukázaly světu různé analýzy a průzkumy, které pojednávají o tom, kdo si vlastně na tuto etapu života dostatečně šetří a kdo se o ni absolutně nezajímá. Taky se ukázalo, že Češi mají na očích růžové brýle a že si bláhově myslí, že jejich důchody budou za pár let o mnoho vyšší než nyní, ale to samozřejmě není možné, když se důchody zvedají v průměru o pár stovek korun. Kromě toho se mnoho průzkumů zabývalo otázkou, jestli vůbec lákají předčasné důchody.

Ještě v nedávných letech byl totiž o předčasné důchody obdivuhodný zájem. Lidé skutečně chtěli předčasný důchod, sami si o něj žádali, ale jak je to nyní? Je stále o předčasný důchod takový zájem, jaký byl v předchozích letech?

Zájem klesá

V současné době je to kupodivu obráceně. O tyto důchody není ani zdaleka takový zájem, jako kdysi. Je to hlavně proto, že si lidé uvědomí, že v budoucnu se jim výše důchodu patřičně sníží. Co je však zajímavé, tak je to, že není zájem ani o důchody jako takové – mnoho seniorů přesluhuje. Je to možná i proto, že firmy aktuálně potřebují skutečně každou schopnou pracovní ruku, když je nyní o zaměstnance nouze. Jsou ochotni udělat cokoliv pro to, aby se jim do firmy vrátila schopná pracovní síla, která už má celou řadu zkušeností.

Konkrétní čísla:

Pojďme se však zaměřit na konkrétní čísla, ať máme lepší představu. Vloni se do předčasného důchodu přihlásilo zhruba sedmadvacet tisíc lidí, a to byl už skutečně nejnižší počet žadatelů za poslední čtyři roky. V roce 2013 si o předčasný důchod řeklo například skoro třicet tisíc lidí. V roce 2014 to bylo dokonce něco přes třicet tisíc (konkrétně 30 366 lidí).