Novinky v roce 2018

Jaké novinky nás čekají v roce 2018?

Rok 2018 sice teprve začal, ale už nyní je jisté, co se v tomto roce bude dít. Je přichystána celá řada novinek, mnohé z nich dokonce začali platit prvním dnem nového roku. Pokud jste ještě žádné novinky nezaregistrovali, přinášíme vám pár těch nejhlavnějších.

Řadu novinek určitě už nyní zaregistrovalo velké procento podnikatelů. Opět se zvýšily zálohy pro sociální a pro zdravotní pojištění, kdy minimum těchto záloh je zvýšeno zhruba o stokorunu. Zálohy na zdravotní pojištění jsou aktuálně ve výši něco přes dva tisíce korun, sociální pojištění je ve výši 2189 korun. Kromě toho se samozřejmě snížily limity při uplatňování paušálních výdajů.

Pokud však nepodnikáte, i pro vás máme řadu novinek. Novinky v tomto roce se skutečně netýkají jenom podnikatelů, ale i běžných zaměstnanců. Ti se mohou těšit na vlnu novinek, které je potěší a které jim zpříjemní jejich život.

1) Zvýšilo se nemocenské

Od prvního ledna došlo ke zvýšení nemocenského. Doposud jsme byli zvyklí na to, že vyměřovací základ byl zhruba šedesát procent, to se nám však navýšilo – pokud marodíte déle jak měsíc, můžete se těšit na 72 procent, které vám budou vyplaceny. Pokud patříte k záchranným složkám – tedy k hasičům, záchranářům nebo k policii – a pokud vám bude dokázáno, že jste úraz nebo nemoc pochytili právě v době, kdy jste zachraňovali, bude vám vypláceno sto procent v době nemocenské.

2) Hypotéky se nemění

Možná by vás zajímalo, jak to bude ve světě hypoték v tomto roce. Bohužel (nebo možná bohudík) zatím nedojde k žádným rapidním změnám. Sice bude neustále stoupat hypoteční sazba, ale zájem by o hypotéku neměl klesnout. Přece jenom lidé chtějí využít posledních možností, dokud je hypotéka ještě poměrně přijatelná, za přijatelných okolností. Sice se nejspíše v blízké době podmínky nezmění, budou stále tak přísné, ale nemělo by dojít k nějakým rapidním krokům, které by žádosti o hypotéku nějak zkomplikovaly.