Koronavirus prověřil franšízové koncepty

Koronavirus prověřil franšízové koncepty

Nový typ onemocnění, který dostal název COVID-19, napáchal po celém světě řadu škod. Bohužel se nové onemocnění dotklo prakticky každého oboru. Zatímco některým se v době pandemie dařilo, jiné podniky bohužel vlivem koronavirového řádění zkrachovali. Co se týče franšízových konceptů, odborníci se shodují na tom, že právě koronavirus prověřil jakousi životaschopnost franšízových konceptů. Prověřil, jestli jsou dostatečně silné na to, aby přežily, nebo jestli tomu tak není.  

Franšízovému podnikání se na českém trhu poměrně daří. Už dávno se nejedná o neznámý pojem, který by člověku nic neříkal. Dnes se o franchisingu ví, dokonce řada lidí se do franšízového podnikání pouští doslova po hlavě. Jenže nový typ onemocnění napáchal řadu škod i v tomto světě. Podnikatelé fungující na poli franšízových konceptů taktéž museli reagovat na to, co s sebou nemoc přinesla. Například franšízoři se rozhodli snížit nebo úplně odpustit jakékoli měsíční poplatky, které si účtovali, jiní se snažili byznys přesunout plně do online světa.  

Vládní nařízení zatopila i franšízám 

Franšízové koncepty nenajdeme jenom ve světě poradenství nebo financí, ale také najdeme hromadu franšízových konceptů i ve světě gastronomie, kterému koronavirus pořádně zatopil pod kotlem. Přece jenom se veškerá občerstvení musela uzavřít a jediná možnost, jak přežít, bylo rozvážení pokrmů online. I když mohla fungovat výdejní okénka, stejně lidé z domu moc nevycházeli.  

Aktuálně lze říct, že se zvládla první vlna onemocnění. Jenže škody, které se napáchaly i ve světě franchisingu, se budou sčítat ještě následující měsíce. Už nyní si lze však všimnout toho, jaká franšíza byla dobře nastavená před krizí a během krize a jaká nikoli. Právě správné nastavení franšízy jí totiž mohlo zachránit krk.  

Franšízoři pomáhali franšízantům 

Krize také ukázala, jak hbitě dokážou franšízoři pomáhat svým franšízorům. Role pomocníka se majitelé franšíz ujali opravdu rychle a snažili se pomáhat, jak se jen dalo. A to je šlechtí.