Franchising je známý ve světě už od roku 1995

Franchising je známý ve světě už od roku 1995

Dnes už pravděpodobně každý ví, co je to franchising. Mezi námi se najde jen hrstka lidí, kteří možná nad tímto pojmem přemýšlí, ale nakonec se taktéž dopídí odpovědi. Franchising je dnes známý i u nás, i když u nás byl dlouho tento způsob podnikání zavrhovaný. Velký boom však přišel při expandování zahraničních firem k nám. S rozšiřujícími se pobočkami společnosti McDonald`s řada českých podnikatelů zatoužila po tom, aby se i jejich podnik dostával tak rychle do koutů České republiky, a tak se i tuzemští podnikatelé rozhodli začít podnikat na základě franchisingu.  

Ale to jen hrubě nastíňujeme, jak došlo k rozjezdu franchisingu u nás. Tento pojem se však rozšířil nejdříve v zahraničí. Kdy k tomu došlo? Kdy vůbec vzniklo to, že se firmy začaly takovou enormní rychlostí rozšiřovat nejen v zemi, kde vznikly, ale také i v jiných zemích světa? 

Obrovská exploze vznikla roku 1995 

Sice se dnes už moc dobře ví, co je to franchising nebo na jakém způsobu tento styl podnikání funguje, ale ještě před několika lety byl koncept podnikání člověku neznámý. K obrovské explozi, která dostala franchising do podnikatelského světa, došlo až v roce 1995, kdy se společnost s rychlým občerstvením moc dobře známá jako McDonald`s rozhodla expandovat do zahraničí, aniž by se však na vedení poboček jakkoli podílela.  

Dnes už obrovský světový (nejen americký) gigant má své pobočky po celém světě. Jenom v Hongkongu se poboček sítě rychlého občerstvení najde přes osmdesát.  

Postupně se přidával jeden podnik za druhým 

Po obrovském úspěchu, kterým se McDonald`s pyšnil, se k této společnosti začalo přidávat i mnoho dalších. Další společností v pořadí, která se rozhodla ve velkém expandovat do zahraničí s pomocí lidí, kteří se na rozjezdu velkého jména chtěli taktéž podílet, byla společnost KFC, která je dodnes tím největším konkurentem zmiňované firmy s rychlým občerstvením.