Založení firmy

Jak levně a bezpečně založit firmu

Do podnikání se dnes žene kdekdo. Je to především z toho důvodu, že podnikání nám nabízí jistou dávku svobody, kterou každý člověk ke svému životu potřebuje. Mnozí lidé si však neuvědomují, že právě oni nejsou pro podnikání stavění. To se však dozví v průběhu svého podnikání, kdy buď udrží firmu nad vodou, nebo se s ní naopak potopí jako s lodí. Pokud jste nyní pevně rozhodnuti začít podnikat, přinášíme vám pár tipů na to, jak založit firmu levněji a bezpečněji.

Začátek podnikání nikdy nebývá snadný. V mnoha případech přijdou velké překážky, kterým je třeba vzdorovat. Existuje však jedna možnost, která vám zaručí levnější a bezpečnější založení firmy. Tou možností je notář, k němuž by měly směřovat vaše prvotní kroky ještě předtím, než vstoupí do světa podnikání.

Notář je člověk, k němuž bohužel chodí čím dál méně podnikatelů. Proč? Vždyť právě notář pomůže s rychlým a bezpečným založením společnosti s ručením omezeným. Díky němu se založí společnost s přídavkem „s.r.o.“ Daleko výhodněji a mnohdy i rychleji, bez zbytečných komplikací.

Nebuďte OSVČ, buďte s.r.o.

V čem se liší podnikání na základě OSVČ a s.r.o.? Rozdíl je zejména v tom, že společnost s ručením omezeným je bezpečnější. Neručíte zde totiž svým vlastním majetkem, zatímco u klasického podnikání fyzických osob mnohdy ručení potřebujete.

Mnozí lidé vážně zvažují založení společnosti s ručením omezeným, bohužel se domnívají, že se jedná o zdlouhavý a složitý proces, kterého se nakonec nechtějí účastnit. Jedná se však o naprosto snadnou záležitost, která je navíc rychlá. Obsahuje jenom čtyři jediné kroky, a sice sepis zakladatelské listiny, což proběhne u zmiňovaného notáře, dále složení základního kapitálu, následuje vyřízení živnostenského oprávnění a poslední je zápis firmy do obchodního rejstříku. Čtyři snadné kroky, které nejsou nijak složité.

Bez notáře to nejde

Může se stát, že lidé budou chtít svou firmu založit bez notáře, ale tak to skutečně nefunguje. Bez zápisu notáře to nejde. Ze zákona je stanoveno, že zakladatelská listina musí být sepsána notářem. Musí mít formu veřejné listiny, což je jinak známo notářský zápis.