Jak financovat své podnikání?

Jak financovat své podnikání?

Plánujete vstoupit do světa podnikání? Máte svůj vlastní byznys, nápad nebo jen chcete investovat do franšízy, která je mimochodem skvělou podnikatelskou příležitostí? Ať už to zamýšlíte se světem podnikání jakkoli, nabízí se otázka, jak chcete svůj byznys financovat. Přece jen počáteční kapitál je potřebný, musíte koupit produkty, vše na provoz služby, případně něčím musíte uhradit licenční smlouvu, pokud se rozhodnete pro franchising.  

Bez peněz to zkrátka nejde. Dokonce i živnostníci čili osoby samostatně výdělečně činné musí mít z počátku minimálně tisícikorunu v peněžence, kterou zaplatí za živnostenské oprávnění. Pokud se však rozhodnete rozjet trochu větší byznys, existuje několik možností financování.  

Z vlastní kapsy 

Samozřejmě tou nejsnazší a nejjednodušší možností je, když budete financovat podnikání ze své vlastní kapsy. Nikdo nebude vymáhat peníze na zpět, bude to jen vaše investice, nebudou vám účtovány úroky za půjčku. Je to opravdu nejsnazší a nejlepší možnost. Ovšem ne každý v kapse několik stovek tisíc či milionů má.  

Pokud nepatříte k lidem, kteří by na svých bankovních kontech měli i šesticifernou sumu, využijete spíše jeden ze dvou níže uvedených způsobů financování.  

Požádáte o podnikatelskou půjčku 

Nabízí se možnost požádat o podnikatelskou půjčku, která je určená jen podnikatelům, jež chtějí rozjet podnikání nebo kteří chtějí své podnikání dál rozvíjet a nějak inovovat. Musíte samozřejmě splnit jisté požadavky, které si banka klade, ale většinou není problém půjčit podnikateli částku, kterou chce pro fungování svého byznysu či pro rozjetí svého byznysu.  

Najděte si investora 

Taky se nabízí možnost najít si svého vlastního investora. Abyste však investora našli, musíte mít připravený podnikatelský plán, který se mu rozhodnete předložit. Pokud nemáte podnikatelský plán, pravděpodobně investora nenajdete. Investor musí vědět, do čeho investuje, nechce vsázet na něco, o čem nic neví.