Co ovlivňuje výši úroků u půjček

Co ovlivňuje výši úroků u půjček

Pokud si chcete půjčit peníze, počítejte s tím, že zaplatíte něco navíc. Poskytovatel totiž taky musí něco vydělat. Výše úroků se liší v rámci jednotlivých finančních produktů. Obecně se však dá říci, čím vším je hlavně ovlivňována.  

Typ půjčky 

Výrazný rozdíl v rámci úroků je mezi jednotlivými typy půjček. Obecně nejnižší procenta nabízí dlouhodobé půjčky se zajištěním. Konkrétně jde hlavně o hypotéky. Naopak u krátkodobých a neúčelových půjček je potřeba počítat s vyššími úroky i případnými poplatky. Samozřejmé jsou i rozdíly v rámci těchto typů půjček, které se odvíjí od poskytovatele a konkrétní situace na trhu. Pokud to však jen trochu jde, snažte se voli účelové půjčky se zajištěním, protože nabízí nízké úroky.  

Výše půjčené částky 

Je jasné, že čím více si půjčíte, tím více i přeplatíte. Zároveň však v rámci hypotéky jde o velké peníze, ale relativně nízká procenta, kdežto u krátkodobé menší půjčky získáte méně peněz na kratší dobu. Výše částky tedy ovlivňuje procentuální úrokovou sazbu nepřímo. Důležitá je také doba splácení, protože většinou platí, že čím dřív půjčku splatíte, tím méně přeplatíte. Dobře je to vidět právě na kalkulaci u hypoték, kde při splatnosti 30 let přeplatíte klidně až několik miliónů korun i přesto, že úrok je pod třemi procenty.  

Bonita klienta 

Pokud má poskytovatel jistotu, že půjčku si bere poctivý a zaopatřený člověk bez dluhů, nebojí se nabídnout nižší úrokovou sazbu. Naopak půjčky bez registru či bez doložení příjmů, které jsou určené pro méně bonitní klienti, mají vyšší úroky. Je to z toho důvodu, že poskytovatelé chtějí vyvážit vyšší míru rizika, že nebudete splácet, právě větším úrokem, což samozřejmě ve výsledku znamená, že pokud bude půjčka řádně zaplacena, více vydělají. Tento trend je dobře vidět například u P2P půjček, kde je úrok udělován právě podle bonity.