Chytré telefony

Chytré telefony, televize a co tetování?

Chytré telefony

Chytré telefony

Většina dnešní populace již vlastní něco jako je chytrá televize nebo chytrý telefon. Uživatelů chytrých technologií přibývá a přibývá, avšak Microsoft a MIT začali soustavně pracovat na nejnovějším vynálezu, kterým je chytré tetování.

Stačí si tetování připevnit na ruku a pouhým posunem prstu po hřbetu ruky vykouzlíte například zesílení zvuku přehrávače. Chytré tetování reaguje na přímé sluneční záření, a proto díky jeho paprskům se vám zvýší teplota a změní se daný obrázek „vytetovaný“ na ruce.

Tento vynález bude absolutní novinkou na trhu. To však není vše, tetování, které teď aktuálně vědci testují a zkouší nanášet na ruku, slibuje mnohem více.

Jak již bylo řečeno, na této chytré novince pracuji výzkumníci z MIT (Massachutsettského technologického institutu) ve spolupráci s Microsoft Research. Společně vymysleli a připravili koncept tetování, které by mělo opět lidem usnadnit život a užít si více zábavy. Výhoda, kterou vědci přislibují je, že tato zábavná novinka by se neměla dostat pod kůži oproti klasickému tetování a je pouze dočasnou hračkou na lidském těle.

Navržený design není jen o plnění funkcí, ale také o vzhledu a stylu. S přehledem může nahradit zlatý či stříbrný náramek. Estetická funkce by mohla lákat zejména ženy, které jsou rády, když se jim na ruce něco leskne jako tato elektronka.

Udělej si sám

Oblast chytré nositelné elektroniky však chtějí inženýři ještě rozšířit. Mají v plánu po dokončení, nabídnout výrobní proces. Projekt označován jako DuoSkin by měl komukoli umožnit, vyrobit si vlastní funkčnost a proto se předpokládá, že zlatníkům a návrhářům šperků se otevře nová brána do světa fantazie.

Předpokládaná oblast využití této technologie:

  • Bezdrátová komunikace např. NFC
  • Dotykové ovládání (přenos dotyku do určeného zařízení)
  • Zobrazovací zařízení (měnění barev, barevné obrazce, blikání dle nastavení)

Tyto návrhy může tvůrce vymýšlet a kombinovat dle vlastní fantazie tak, aby bylo tetování funkční, zábavné a přitom estetické.

Jak to vzniklo

Mnohdy se říká, za vším hledej ženu, není tomu tak. Za vším stojí tenké kovové „zlaté plátky“, které jsou šetrně naneseny na kůži. Z fyziky takto obrazec označujeme jako elektrický obvod.

Plátky nejsou příliš drahé, jsou velmi dobře vodivé a skvěle korespondují s kůží. Jejich odolnost je vcelku překvapivá.

Zatím je třeba domyslet, jakým způsobem bude tetování napájeno. Z videa je očividné, že k chytré věcičce je třeba externího napájení, jelikož je energeticky náročná.

Nápad není ojedinělý, již kdysi se v Česku objevili nadšenci, kteří si pod kůži nechali implantovat NFC čip. Avšak do chytrého tetování vědci vkládají mnohem větší ambice a širší okruh využití.

Elektronika na těle je IN

Nápadů na nositelnou elektroniku je mnohem mnohem více a projekt jako je DuoSkin je jen další hračičkou, kterou se vědci snaží uvést na trh.

Ani Google nezůstává po zadu. Projekt Jacquard zase naopak slibuje možnost vyrobit oblečení se speciálními vlákny, které budou reagovat na dotyk či gesto (podobně jako u chytrého telefonu).

Tato mini elektronika by se měla dát lehce schovat do knoflíku nebo švu daného oblečení.