ceska ekonomika 2016

České ekonomice se daří. Ale ne tolik jako loni

Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se české ekonomice stále daří růst, ovšem o něco méně, než v loňském roce. Zatímco vloni se touto dobou mohla chlubit čtyřapůlprocentním růstem, letos jsou to „jenom“ tři procenta. Alespoň to tvrdí ČSÚ.

Zpomalení způsobují dopravní stavby a končící dotace

Z jakých důvodů došlo k mírnému zabrzdění dosud velmi optimistického růstu? Odborníci na ekonomické analýzy se domnívají, že za vším stojí hned dva problémy. V první řadě jde o to, že nyní právě končí jedno programové období EU. Následkem toho jsou současné investice o něco menší, než by mohly být při nejoptimističtějších předpokladech. Druhým důvodem jsou podle analytiků mediálně hodně propírané zastaralé posudky EIA, tedy vlivu na životní prostředí, u několika dopravních staveb. Ty také brzdí výši investic. Výsledkem obojího je mírné zvolnění růstu. Dokonce se nepředpokládá, že by se uvedené tempo růstu české ekonomiky mohlo ještě během letošního roku zrychlit. Naopak, odhadovaný růst činí po zbytek roku cca dvě procenta a jednu desetinu. Vzniká tedy mírný pesimismus, ovšem pořád se jedná o poměrně podstatný růst.

Statici provedli opravy a zpřesnění

Český statistický úřad také nyní provedl zpětnou revizi údajů o růstu ekonomiky a HDP od roku 2011 do prvního čtvrtletí letošního roku. Je zřejmé, že údaje jsou lepší, než dosud uváděná čísla. Nejvíce se úpravy promítly do růstu HDP, kde se například za poslední čtvrtletí roku 2014 uváděl jeho růst o 1,9 procenta, ovšem upravené údaje nyní uvádějí dokonce 3 procenta. Také došlo k revizi údajů týkajících se propadu, například v roce 2012 činil pokles 0,9 procenta, podle nových údajů již jenom 0,8 procenta. Při prováděném zpřesňování využívají statistici metody, které nelze praktikovat pro odhady na krátké období.