platba kartou

Tučné přirážky za platbu kartou v cizině jsou šíleně vysoké

Doba dovolených je v plném proudu. Mnoho lidí se vyvaluje na pláži, jiní však dali přednost letos velice oblíbené aktivní dovolené, v níž se skrývá hlavně poznávání okolí. Mezi takové oblíbené destinace se tak řadí například Bali nebo dnes velice oblíbená Afrika. Nicméně díky tomu, že se aktuálně nacházím v době dovolené, se pak nemůžeme divit tomu, že vznikají nejrůznější statistiky, které pojednávají o tom, jak se Češi na dovolených chovají.

Třeba aktuálně vyplynula na povrch jedna zajímavá analýza, která se zaměřovala na to, jak Češi na zahraničních dovolených platí. Kupodivu vyšlo najevo, že preferují platbu hotově a že kartou platí jenom výjimečně, pokud jim hotovost nevyjde. U Čechů je to ale naprosto běžná věc, která se bohužel odráží na tom, že se v poslední době říká, že jsme skrblíci, ale všude je bohužel dráž než u nás! Nicméně si Češi tedy raději smění peníze a platí všude hotově. Na jednu stranu je to dobře, protože si tak kontrolují své finance. Sice tak přijdou domů s prázdnou peněženkou, ale se stále plným bankovním účtem.

Nenapálíte se tak na přirážky!

Platba hotově je dneska opravdu výhodná, protože se nyní v zahraničí rozeběhl takový „trend“ obchodníků, který spočívá v tom, že se při bezhotovostním převodu bohužel přiúčtuje také nemístně vysoká přirážka, takzvaná „cash advance“. Tu pak samozřejmě můžete reklamovat na pobočce své banky, ale jenom tehdy, pokud máte účtenku. Pokud se vám tedy částka, kterou platíte, zdá nějak vysoká, vyžádejte si účtenku, pakliže ji nedostanete. Účtenku si však berte vždy, v jakékoliv situaci.

Nejčastěji se s těmito tučnými přirážkami setkáte v Chorvatsku nebo v Maďarsku. V Chorvatsku se jedná o poměrně nový trend, který si přivlastnili obchodníci, aby něco vydělali navíc, proto si v této velice oblíbené destinace dejte na platbu kartou pozor a raději si opravdu směňte dostatečné množství peněz, abyste kartou platit vůbec nemuseli.