Jak se řeší rekonstrukce či modernizace v Česku?
Pokud si zařizujete svůj nově postavený dům, jistě se snažíte o to, aby byl co nejmodernější. Je to pochopitelné, protože na modernost se dneska velice dbá. Bohužel je však už nyní jisté to, že co je moderní dneska, už nebude moderní za deset let. Za nějaký čas vás tedy určitě čeká nějaká rekonstrukce nebo modernizace, na kterou byste si nyní už mohli začít šetřit, protože to určitě nebude nic levného. Mnohdy se však lidé do rekonstrukce pouští, aniž by měli našetřeno. Proto si bohužel berou úvěry.
Je hloupost začínat s něčím, na co nemáme. Brát si zbytečně úvěry ještě například k hypotéce nebo k jiné splácející půjčce. Jedná se o čirou nezodpovědnost, bohužel. Dneska už bydlí ve svém vlastním domě více jak polovina Čechů, proto více jak polovina Čechů se brzy může potýkat s rekonstrukcí nebo s modernizací. Není se čemu divit, když už nyní roste počet těch, kteří touží po změně domova už teď, proto si začínají bez rozmyslu půjčovat u stavebních spořitelen.
Toto půjčování bez rozmyslu však Čechy přivádí do stavu, kdy budou splácet snad až do konce svého života.
Jaké je průměrné stáří našich domovů?
Pojďme se nyní zamyslet nad tím, jestli je rekonstrukce vždycky nutná. Pokud se jedná o novostavbu, rekonstrukci rozhodně provádět budoucích několik desítek let nemusíme. Pokud se však nastěhujete do staršího domu nebo už ve svém nějaký ten čas bydlíte, možná je rekonstrukce na místě. Průměrné stáří rodinných domů, které se nachází na území České republiky, je zhruba 50 let.
Díky tomu, že jsou domy průměrně takto staré, se potýkáme s vyššími náklady na bydlení. U nás náklady na bydlení patří k těm nejvyšším v Evropě, bohužel.
Rekonstrukce je aktuální hit
Bohužel se taky dneska necháváme velice ovlivňovat naším okolím – pokud rekonstruuje náš soused, proč bychom neměli rekonstruovat taky. Zájem o rekonstrukci tedy rapidně roste, ovšem s tím roste i počet úvěrů od stavebních spořitelen, protože většina domácností na rekonstrukce (mnohdy zbytečné) nemá dostatek financí.