Proč žije polovina potomků s rodiči

Proč žije polovina potomků s rodiči?

Každý by chtěl bydlet ve svém vlastním příbytku. Přece jenom je skvělý ten pocit, že máte své vlastní soukromí, že si svůj dům můžete postavit tak, jak skutečně chcete, můžete si ho zařídit tak, jak ho chceme mít zařízený. Bohužel málokdo na svůj vlastní příbytek má. Z části za to může aktuální nedosažitelnost hypotéky, ale taky i to, že lidé zkrátka nespoří a utrácí své výplaty bezhlavě sem a tam, tudíž přežívají takzvaně od výplaty k výplatě. Proto jim nezbývá nic jiného, než bydlet s rodiči.

Z aktuálních průzkumů vyplývá, že dneska až polovina dospělých dětí žije se svými rodiči, protože zkrátka nemají na své vlastní bydlení. Nejen, že nemají na hypotéku, ale nemají ani na nájem, protože neumí spořit či spořit vůbec nechtějí.

Některým se však z těchto „mamahotelů“ vůbec nechce a nehodlají ani nic měnit, protože přece jenom se nemusí o nic starat, mnohdy nepřispívají ani na energie, své peníze mají tedy jenom pro své vlastní účely.

Děti však doma překážejí

I když to rodiče neřeknou, bohužel je to tak – pokud mají rodiče doma dítě, které jenom nečinně sedává na gauči a cpe se brambůrkami a nijak se nestará o svou vlastní budoucnost, tak doma překáží. Podle průzkumu se jedná až o 45 procent rodičů, kteří nejsou spokojeni s tím, že u nich děti vysedávají a takzvaně je „vyžírají“.

Kde jsou ke společnému bydlení tolerantnější a kde nikoliv?

Z průzkumu taky vyplývá, že nejvíce chtějí rodiče své soukromí hlavně v Praze a v těchto velkých městech, kde je dostatek možností pronajat si byt. Tolerantnější ke společnému bydlení jsou lidé na Moravě, kde děti překážejí v domácnostech jen dvěma pětinám dotazovaných.

Většinou děti nevadí v těch domácnostech, kde bylo dříve více dětí, ale řada z nich se už osamostatnila. Jelikož rodiče velké rodiny nechtějí najednou zůstat sami, dítě, které doma s nimi žije, si hýčkají.