Přestaňte se podceňovat. Tak v byznysu neuspějete

Přestaňte se podceňovat. Tak v byznysu neuspějete

Vaši známí a rodinní příslušníci míří ke hvězdám a vám se zdá, že se vám nedaří? Možná trpíte pocitem méněcennosti. Poradíme vám, jak se přestat neustále podceňovat. Začněte být na sebe hrdí a dosáhněte svých cílů. 

Trocha nejistoty je v pořádku 

Samozřejmě chápeme, že před důležitou životní zkouškou nebo změnou si člověk příliš nevěří a pochybuje o sobě. Pokud ale patříte mezi lidi, kteří mají tendenci neustále zpochybňovat svá životní rozhodnutí i své postoje a názory, není to v pořádku. Jít proti sobě se vám zřejmě již v životě nevyplácí. Mohou se objevovat zdravotní potíže, nečekané úrazy, nepříjemné situace. Přitom ani sami netušíte, že jim vlastně jdete celou dobu naproti. Zkrátka si myslíte, že si nic lepšího nezasloužíte. A v tom je právě ta základní chyba.  

Srovnávání nevede k ničemu 

Vidíte, že sousedovic tráva roste jaksi lépe, že se švagrové daří skvěle, nebo že si děti vaší kamarádky mohou dopřávat život, o jakém se vám ani nezdálo? Hmm, jste na nejlepší cestě k psychologovi. Srovnávat se nevede skutečně k ničemu. Dělat to můžete bezpečně pouze v případě, že se za každé srovnání s někým, kdo se má ve vašich očích lépe, následně porovnáte také s matkou samoživitelkou žijící na ubytovně, s lidmi v rozvojové africké zemi, nebo s lidmi, kteří přišli o nohy nebo o domov.  

Čím nahradit nesprávné myšlenky 

Program podceňování je velmi silný a dokáže s naším životem pěkně zamávat. Zkuste se místo pochybností o sobě podívat do zrcadla a odměnit se za to, co jste v životě zvládli. Ano, i skutečné detaily vás formují a utvářejí. Jste silná osobnost, jen si nevěříte. Ode dneška si povinně při každém čištění zubů říkejte mantru: „Dokázal/a jsem … a … Jsem za to na sebe hrdý/á.“ A stanovte si dosažitelný cíl. Pracujte na sobě a svého cíle dosáhněte. Poté si vytyčte další.  

Při práci na sobě vyměňte nevhodné vzorce chování za funkční afirmace, díky kterým se budete cítit dobře a posílíte své sebevědomí.