Změny v roce 2018

Co nás v roce 2018 čeká za změny?

Nový rok je pokaždé rokem změn. Hned v lednu přichází v platnost mnoho ustanovení a zákonů, které nám buď ulehčí, nebo dosti zkomplikují život. Pokud jste žádné změny ještě letos nezaregistrovali, je načase – přece jenom je dobré být informován. Ty nejdůležitější změny, které se vás dotknout, vám přinášíme v tomto krátkém seznamu.

Samozřejmě změn je mnohem více, my vám však vybrali ty nejzajímavější změny, které se nás dotknout nejspíše nejvíce.

Víte, že se zvýší nemocenské?

K těm nejzajímavějším změnám se rozhodně řadí to, že se zvýší nemocenské. Už od 1. ledna mohou ti, kteří marodí déle jak měsíc, využít zvýšení nemocenského, které se z šedesáti procent zvýší na dvaasedmdesát. Kromě toho se výrazně zvýší i nemocenské dávky, které jsou vypláceny hasičům nebo jiným členům podobných záchranných služeb (tedy policistům či lékařům). Nově (konkrétně od 1. února) bude pro ně platit, že bude nemocenské za kalendářní den činit sto procent vyměřovacího základu, pokud bude pojištěnec uznán za práce neschopného v důsledku obecního zájmu (tudíž při hašení požáru či při podobných záchranných akcích).

Víte, že bude vyšší sleva na první dítě?

Vyšších přídavků se dočkají i rodiče. Dokonce i ti, kteří mají jen jedno dítě. Zvýší se totiž hlavně přídavky na první dítě a taky na vícerčata. Na první dítě dojde ke zvýšení o sto padesát korun měsíčně, což bude dělat už více jak patnáct tisíc korun za rok.

Díky tomu, že se taky zvýší hranice příjmu, která je potřebná pro nárok na přídavek na dítě, dosáhne přídavků více rodin, než doposud. Hranice, která byla do nynějška 2,4násobek životního minima, se zvýšila na 2,7násobek životního minima.

Co se týče příspěvku na vícerčata, samozřejmě o tento příspěvek se musí zažádat. Pro tento krok je připraven speciální formulář, který je třeba vyplnit a podat na příslušný úřad.