hypotéka

Hypotéky pouze pro vyšší třídu – jak předvídatelné

Hypotéky jsou dnes neustále řešené téma. Bohužel se v poslední době snaží o hypotéky tolik rodin, že se není čemu divit, když byly podmínky pro získání hypotéky hodně zpřísněny. Není to však právě kvůli tomu, že se o hypotéky dnes a denně snaží čím dál větší procento lidí, ale je to hlavně tím, že v poslední době si lidé půjčují, ale splácet se jim už dvakrát nechce. Bohužel. Banky jsou tak obezřetnější a velice důkladně zvažují, komu půjčku dají a komu ne.

Nicméně je nutné vědět, že pokud budete žádat o hypotéku, pak se rozhodně už nestane to, že byste dostali hypotéku stoprocentní, dostanete tak maximálně osmdesátiprocentní. To je možná jeden z důvodů, proč si lidé najednou začali hypotéky půjčovat, protože nechtějí čekat na situaci, až se situace rapidně zhorší. Nečekají ani taky na to, až se ještě zvýší hypoteční úrok. I ten je mnohem vyšší, než tomu bývalo dříve. Procentní sazba je bohužel čím dál vyšší a dnes dosahuje nějakých dvou procent, ale bohužel se od těchto dvou procent zase stoupá.

Pokud byste však chtěli počkat a zažádat si o hypotéku trochu později, potom to proveďte, ale nezapomínejte na to, že přišla aktuálně do hry i novela zákona, která umožňuje stanovovat limity České národní bance. České národní bance se tak do rukou dostala opravdu mocná zbraň, která doslova zabije střední třídu, která by se byť jen pokusila o žádost hypotéky.

Pokud nevyděláváte padesát tisíc měsíčně, hypotéku jen tak lehce nezískáte

Tato nová novela dává možnost bance rozhodovat o tom, podle kterých limitů se hypotéka bude a nebude udělovat. Lidé se tak musí smířit s tím, že dnes sice získají hypotéku i tehdy, kdy vydělávají přibližně třicet tisíc měsíčně, ale na druhou stranu zanedlouho už tato částka nebude dostačující. Díky aktuálnímu zpřísnění podmínek dosáhne na hypotéku jenom vyšší třída, která vydělává minimálně šestačtyřicet tisíc měsíčně. Při tvrdších podmínkách se pak musí počítat s vyděláváním padesáti tisíc měsíčně.