Home office. Nestaňte se otrokem nepřetržité pracovní doby

Home office. Nestaňte se otrokem nepřetržité pracovní doby

Home office se v řadě firem stalo synonymem pro práci, která nikdy nekončí. Šéf po vás požaduje neustálé kontrolování e-mailů, klienti vám volají ve velmi nevhodnou dobu. Jak to ukončit?  

Hranice nikdo neurčil 

V rámci vládních opatření bylo mnohdy doporučeno, někde dokonce nařízeno, aby zaměstnanci vykonávali svou pracovní činnost z domu. Samozřejmě pokud to jejich náplň práce umožňuje, to už všichni víme. Nikdo už ale neurčil, jak to vlastně doma bude vypadat. Výsledek? Naprostá nerovnováha mezi work-life balance. Lidé jsou vystresovaní z neustálé povinnosti řešit pracovní závazky, mají strach se ohradit s tím, že by mohli v této složité době přijít o práci.  

Stresová zátěž je enormní 

Neustálá nutnost plnit pracovní požadavky i mimo svou běžnou pracovní dobu zaměstnance doslova drtí. Pouze na půl ucha vnímají dění v domácnosti, nemohou si psychicky odpočinout. Pracovní stres je svírá a vyčerpává. Výsledek? Nevyhnutelný syndrom vyhoření, práce se jim velmi rychle znechutí, spolu s celým pracovním týmem. Někteří se snaží vycházet vstříc svému zaměstnavateli, jiní mají existenční strach ze ztráty zaměstnání. Někdo již trpí spánkovými poruchami.  

Jde to u vás vyřešit?  

Všichni současnou situaci známe a mnoho z nás ji denně řeší. Pokud máte možnost, jednejte ihned. Nejlépe pomocí video hovoru se domluvte se svým nadřízeným, že byste potřebovali pevněji určit pracovní dobu. Vysvětlete, jaké potíže vám neustálé pracovní zapojení způsobuje. Snažte se nabídnout schůdnou variantu, kterou by uvítaly obě strany. Není možné být otrokem firmy. Váš zisk neodpovídá vynaloženému úsilí.  

Právo zaměstnanců na odpojení se od pracovních povinností začne projednávat také Evropská komise. Samozřejmě ale než cokoliv projde legislativním procesem a stane se pevnou podmínkou, může již být pozdě. Proto nečekejte a řešte současnou situaci přímo se svým nadřízeným.