Rozdíly práce v Česku a v Německu

Jaké jsou rozdíly mezi prací v Česku a v Německu?

I když se v České republice potýkáme se zaměstnaneckou krizí, přesto mnozí lidé stále utíkají do zahraničí. V Česku se stále hledá nová pracovní síla, stále je o zaměstnance obrovský zájem, bohužel mnozí vhodní kandidáti na pracovní pozice raději odchází do zahraničí, protože věří, že si tam přijdou na lepší peníze. I když se zaměstnavatelé snaží přidávat, a to poměrně hodně, stále u nás zaměstnanci nedosahují takových platů, jako například v Německu. Německo je však, co se týče práce, mnohem zajímavější a atraktivnější.

Nemůžeme se divit tomu, že lidé, kteří bydlí blízko německých hranic, jezdí za prací raději k sousedům, než aby si našli nějakou práci u nás. V Německu se totiž nabízí nejen atraktivnější práce, ale taky se v Německu nachází lépe placená a mnohem zajímavější práce než v České republice.

Pojďme si říct změny, které jsou mezi prací v České republice a prací v Německu.

Pracovní doba je v Německu kratší

Obrovský rozdíl je mezi pracovní dobou Čechů a Němců. Češi se dřou jako mezci osm či deset hodin denně (mnohdy i dvanáct) a Němci tráví v práci méně času, přesto mají hotový majlant. Pokud bychom měli být přesní, v České republice se pracuje padesát hodin týdně. Ovšem v Německu se pracuje jinak – pracuje se zde jenom 35 hodin týdně, což je až neuvěřitelné.

Člověk by řekl, že když se pracuje v Německu méně, dostávají Němci méně peněz, jenže i to je mylná domněnka. Plat Němců je i přes takovou pracovní dobu výjimečně vysoký.

Jaký je průměrný plat v Česku a v Německu?

Názorně si to ukažme na průměrném platu Němců a Čechů. V současné době je průměrný plat v České republice zhruba třicet tisíc korun. Co se však týče německého průměrného platu, ten se pohybuje kolem 95 tisíc korun. Jedná se o údaje plynoucí z posledního čtvrtletí loňského roku. Jelikož je nyní první čtvrtletí, výsledky se takřka nijak nezměnily.