Zdrazovani

Zdražování zamířilo do obchodů

Každodenní nakupování potravin bývá mnohdy velké dilema, protože přichází chvíle, kdy se začneme rozmýšlet, co uděláme na druhý den k obědu do práce. Chodíme tak dlouho po obchodech, dokud si nenajdeme přesně to, na co máme chuť. Jenže během rozhodování do našeho košíku přijde mnohem více věcí, než jsme původně předpokládali, a tak se u pokladny často stane, že se naše původní myšlenka utratit sto padesát korun vymkne z rukou a najednou platíme přes šest set padesát. Ono se to tak stává a stávat se to taky bude, protože nám začínají opět zdražovat potraviny.

Že se zdražují pohonné hmoty – na to jsme si už zvykli. Ty totiž zdražují co chvilka, a tak nám už ani nepřijde toto zdražování tak překvapivé, jako tomu bylo poprvé nebo podruhé. Jenže teď přišla chvíle, kdy se nám začínají zdražovat i potraviny. Nejvíce jsou zdražování mléčné produkty, zejména jogurty a mléko. Ceny těchto produktů vzrostly až o osm procent, a tak se tedy milovníci těchto potravin budou muset začít omezovat či budou muset zkusit více pracovat a více vydělávat. Mimo to také zdražila zelenina. Je to z prostého důvodu – byla zkrátka špatná úroda. Ta byla způsobena nepřiměřeně horkým počasím, které sužovalo pěstitelské místa na celém světě. Tam, kde se zemědělci nesetkali s horkými teplotami, tam zase začaly řádit potopy. Ty bohužel zničily velké množství budoucí zeleniny, a tak se zemědělci snaží vydělat alespoň tak, že původní ceny hodně zvýší. Zoufalá situace žádá zkrátka zoufalé činy.

Zdražování potravin, ale také i služeb díky zavedení elektronické evidenci tržeb spěje pouze k jedné jediné věci, a sice k vysokému růstu inflace. Ta se bohužel opravdu potýká s růstem, její růst se stále šplhá k těm nevýslovně velkým hodnotám. Nyní procenta činí dvě celá čtyři, ovšem vyšplhat má ještě o čtyři desetiny nahoru během následujících několika měsíců.