Cena chaty

Za kolik dnes koupíte chalupu či chatu?

O hypotéce se nyní opět velice debatuje. Na konci loňského roku se totiž říkalo, že letos bude o hypotéky nulový zájem, jelikož má úroková sazba překonat neuvěřitelná tři procenta. Jenže ještě se tak nestalo, proto lidé sahají po hypotékách rychlostí blesku. Chtějí je mít vyřízené do té doby, než se opět zvedne hypoteční sazba, která nyní dosahuje dvou a půl procent. V současné době se však hypotéky berou nejen kvůli vlastním příbytkům a nemovitostem, ale lidé o ně žádají především proto, že touží mít chatu nebo chalupu, kterou v době nepřítomnosti budou pronajímat. Jenže chaty a chalupy už dávno nejsou to nejlevnější na trhu s nemovitostmi.

Dříve platilo, že chaty a chalupy jsou mnohem levnější než běžné nemovitosti. Přece jenom v minimu z nich se denně nocovalo. Nyní se však ceny chat a chalup rapidně zvedly. Je to možná z toho důvodu, že se zvýšil zájem o hypotéku, možná je to jenom důsledkem zvyšujících se cen nemovitostí obecně.

Pokud patříte k lidem, kteří touží po chatě či chalupě, připravte si hned několik milionů korun.

U jakých chat roste cena obzvlášť?

V současné době rostou ceny chat a chalup skutečně velice rychle. Rostou především ceny těch chat a chalup, v nichž se může bydlet celoročně. Podle realitních makléřů a podle realitních kanceláří roste zájem především o zděné chaty, které mají půdorys o rozloze čtyřicet až padesát metrů čtverečních. Zájem o zděné chaty je větší proto, že mnozí budoucí majitelé chtějí k chatě přístavbu.

Pokud bychom si měli porovnat ceny dřevěných a ceny zděných chat, došli bychom k závěru, že zděné chalupy jsou mnohem dražší. Dřevěné chalupy vyjdou na půl milionu či na šest set tisíc korun.

Stavební spoření vám může pomoct

Jestli se rozhodnete vzít si hypotéku na celoroční chatu, můžete přitom využít i stavebního spoření, ale jenom za určitých podmínek. Ty má každá banka poskytující úvěr jiné, proto se vždy dopředu informujte.