kdy začít spořit na důchod

Kdy nejlépe začít spořit na důchod?

Každý z nás ví už nyní moc dobře, kdy vlastně půjde do důchodu. Většinou lidé počítají s tím, že už se dotknou důchodu až tak v osmdesáti letech, nicméně pojďme si nyní říct, kdy se vlastně na ten důchod vyplatí spořit, abychom se doslovně na stará kolena mohli mít dobře a žít si trochu jako prase v žitě.

Kolem důchodového spoření se aktuálně vedou nejrůznější diskuze. Přece jenom je to jakási investice do budoucna, která se možná vyplatí. Kupodivu Češi do důchodového, tedy do penzijního fondu vkládají skoro všechny své úspory, protože doufají v jejich navýšení. Je to sice lepší, než spoření na spořicí účty, kde vám úspory sežere inflace, ale není to samozřejmě to nejlepší investování úspor. Existují mnohé další možnosti, jak investovat své úspory, abyste z nich mohli těžit ještě trochu dříve, než na stará kolena.

Pojďme se však nyní zabývat otázkou, která se nás ptá, kdy je vlastně nejlepší na ten důchod začít spořit. Pokud se chceme mít v důchodu dobře, měli bychom vědět, kdy je vlastně nejlepší začít si na slibnou budoucnost odkládat peníze.

Začněte co nejdříve

Jestliže jste si ještě nezačali spořit na důchod, měli byste začít už nyní. I zde platí přísloví, která říká, že čím dříve, tím lépe. Jestliže jste na důchod zatím ještě nemysleli, pak je nutné myslet nyní, protože opravdu je nejlepší začít takřka ihned. Když začnete šetřit brzy, pak svou důchodovou budoucnost ovlivníte velice výrazně – samozřejmě pozitivně.

Počet pracovníků se bude snižovat

Počet pracujících lidí by se měl v dlouhodobém horizontu snižovat. Budou totiž narůstat ti obyvatelé, kteří si začnou užívat důchodu. Penzijní systém se tedy bude dostávat čím dál výrazněji do většího, už bohužel neudržitelného, deficitu. Čím dřív si tedy začnete šetřit, tím více můžete naspořit a tím více vás výše důchodu nezaskočí a nezarazí.

Z aktuálních studií a průzkumů vyplývá, že pokud nebudete chtít v budoucnu, tedy v důchodu snížit svou kvalitu života, budete si muset začít pravidelně spořit.