univerzální franšízová smlouva

Existujte univerzální franšízová smlouva?

Pomocí franchisingu dnes a denně podniká mnoho firem, které se chtěly dostat rychlostí blesku na trh a skvěle se rozšířit. Přesně k tomu je vlastně takový franchising určen, aby se mohly společnosti dále rozšiřovat a mnozí podnikatelé tak mohli začít své podnikání nikoliv se značkou, kterou by se pracně snažili umístit na trh, ale už s takovou značkou, která své jisté jméno na trhu má. Nicméně je nutné podotknout, že pokud si zvolíte, že budete působit jako franšízant na trhu poměrně pod velkou a známou značkou, pak je nutné mít na paměti, že se pro vás jedná o opravdu břemeno zodpovědnosti, které na své bedra dáváte.

Pokud se však rozhodně podnikat na základě tohoto systému, pak byste si měli velice dobře pročíst licenční smlouvu, kterou uzavřete s franšízorem. Je to něco, na čem se veškerá vaše spolupráce zakládá, a tak byste měli mít na paměti, že kvalitní smlouva a následné dobré pročtení je naprostým základem. Ať se tedy nedostanete do problémů a do nepokojů s tím, kdo vám věří, pak se na řádné pročtení soustřeďte. A nebojte se zeptat.

Univerzální franšízová smlouva neexistuje

Pakliže byste se chtěli například poradit se svým známým, který třeba také působí na trhu pomocí nějakého franšízového řetězce, pak se ho neptejte na jeho smlouvu, protože on ji může mít úplně jinou. Společnosti jsou jiné a každá si na něčem jiném zakládá. Co je však nutné říct, je to, že univerzální franšízová smlouva neexistuje. Je jenom řada trendů v oblasti práva a smluv.

Franšízová smlouva navíc nemá nějaké přesné zakotvení v českém právním řádu, dokonce ani po změnách, které byly v novém občanském zákoníku provedeny. Poskytovatelé franšízy se však drží jistých pravidel, která můžou být jako jediné ve smlouvě v porovnání s jinými společnostmi stejné. Co je však pozitivní, tak je to, že za poslední dobu už ve smlouvách není jenom všechno ve prospěch franšízora, ale také ve prospěch franšízanta, a tak je spolupráce mnohem lepší.