ekonomický software

4 mýty, které se tradují o podnikovém informačním systému

Implementace podnikového informačního systému neboli ERP je pro firmu zásadním krokem. Zřejmě tušíte, že vybrat software není snadné a je nanejvýše vhodné dodržovat několik základních pravidel. Velmi často se však setkáte s tvrzeními, které vás mohou odklonit špatným směrem. Následující mýty jsme proto uvedli na pravou míru. Informace si vezměte k srdci, budou se vám hodit!

1) Hlavní roli hraje cena

Firmy musí pracovat s omezeným rozpočtem, ale vybírat ekonomický software pouze na základě ceny je holý nesmysl. Podle statistik si mnoho podniků vystačí s jedním řešením i pět a více let. Investice od řešení, které může růst průběžně se společností, se většinou vyplatí. Vyšší vstupní investice do sofistikovaného systému se z dlouhodobého hlediska vrací i s úroky.

2) Vybírat by měli lidé z IT oddělení

Vždyť komu jinému svěřit výběr softwaru než lidem, kteří se vyznají v oblasti IT? Jenomže ti obvykle na ekonomický informační software pohlíží poněkud jednostranně. Zabývají se především náročností implementace a technickými parametry. Zapomínají na pohled běžného uživatele. Proto se poraďte s lidmi, kteří budou se systémem každodenně pracovat. Jejich názor má minimálně stejnou váhu.

ekonomický software

3) Čím více funkcionalit, tím lépe

Cílem implementace podnikového systému je automatizace procesů. Software musí práci zjednodušit a urychlit – nezáleží proto na množství, jako spíše na relevantnosti funkcí. Někdy je lepší volbou komplexní účetní systém s možností přechodu na vyšší verzi – plnohodnotný ERP s dalšími funkcionalitami. Využijete je, až přijde správný čas.

4) Spolupráce s dodavatelem končí implementací

Dodavatele podnikového systému vybírejte obezřetně. Měl by vám nabídnout špičkový servis – kvalifikovanou zákaznickou podporu a v lepším případě i možnost zaškolení. Počítejte s tím, že s prodejcem budete v kontaktu po celou dobu používání systému. Raději se obraťte na zavedeného vývojáře a nikoliv přeprodejce, který může činnost kdykoliv ukončit.