Novinky roku 2018

3 hlavní novinky, které vás v tomto roce zaujmou

Rok 2018 je v plném proudu a přinesl s sebou spoustu novinek. Pojďme se podívat na hlavní novinky, které nás letos čekají a ve zkratce si zmiňme méně důležité, přesto skvělé novinky.

Nejdříve si zmiňme ty méně důležité novinky, které pro nás nejsou tak překvapivé. Například děti a důchodci budou mít levnější léky, pokud jich během roku potřebují velké množství. Například lidé, kteří jsou starší sedmdesáti let, za rok zaplatí za léky maximálně sedm stovek.

Co se týče změn v dopravě, ministr dopravy odpustí dálniční poplatek na 41 kilometrech dálnic, které slouží jako obchvaty či se jedná o izolované kousky. Pokud jste se letos báli něčeho podobného, jako byl například zákaz kouření v restauracích nebo kontroly kotlů v domácnostech, letos nic takového nepřijde.

Nyní však přistupme k těm hlavním změnám, které nás zajímají.

1) Otcovská poporodní péče

O otcovské poporodní péči se nyní hodně mluví. Je to novinka, která začíná platit prvním únorovým dnem. Jedná se vlastně o týdenní dovolenou, kterou si mohou vzít novopečení tatínkové v době šestinedělí. Mohou tak hned ze začátku pomoct mamince s novorozenětem, což doposud nebylo možné, pokud jste si nevzali dovolenou. Tato dávka bude putovat z nemocenského pojištění.

2) Už žádné igelitky zdarma

Jestliže jste byli zvyklí na to, že igelitové tašky jste v obchodech dostávali zdarma, nyní se s tím musíte rozloučit. Už igelitovou tašku zdarma nedostanete v žádném obchodě – ani v supermarketu, ani v obchodech s oblečením či s botami. Letos si totiž Evropská unie prosadila to, že v rámci ekologie se tašky zadarmo dávat nebudou. Má se tak zamezit velkému znečisťování přírody. V rámci hygieny jsou v obchodech maximálně sáčky na ovoce, zeleninu, na pečivo nebo masné výrobky.

3) Z barů zmizí automaty

Novinka, o které ví zatím málokdo, je taky ta, která říká, že zmizí automaty z barů a výčepů. Jedná se o automaty, které jsou také na benzinkách. Tyto „hrací bedny“ budou v budoucnu skutečně jenom v hernách nebo v kasinech, a to jenom za velice přísných podmínek.